“Barons ir viduslaiku feodālās Rietumeiropas persona, liels ietekmīgs muižnieks vai feodāls.” (Vikipēdija)
Latvijā baroni joprojām pastāv. Un tie joprojām ietekmē dzīvi valstī. Tos sauc par “zemes baroniem”. Lieta ir tāda, ka daudzas ēkas atrodas privātīpašumā. Zemes saimnieki gandrīz nav palikuši. Taču ir cilvēki, kuri pērk zemi zem daudzdzīvokļu mājām un pēc tam iznomā to māju iedzīvotājiem. Labs bizness. Vienu reizi iegādājies un katru gadu saņem dividendes. Aptuveni 400 000 Latvijas iedzīvotāju ir situācijā, kad dzīvoklim ir viens īpašnieks, bet zeme zem mājas pieder citam cilvēkam. Ar šādu situāciju Vācija saskārās Rietumu un Austrumu teritoriju apvienošanās laikā. Bet valsts pieņēma situāciju savā kontrolē un divu gadu laikā atrada risinājumu, kas ļāva slēgt šo tēmu.
Latvijas valsts cenšas atrisināt problēmu, bet ļoti nesteidzas. Sākotnēji zemes nomas vērtība nav regulēta – ņem, cik vari.
Pēc daudziem skandāliem un tiesas lēmumiem tomēr izdevās fiksēt zemes nomas vērtību, saistot to ar kadastrālo vērtību – ne vairāk kā 6%. Bet arī nav maz. Turklāt kadastrālā vērtība gadu no gada neatvairāmi pieaug.
Bet arī likumdevēji uz vietas nestāv.
2017. gadā Saeima pieņēma lēmumu par nomas vērtības samazināšanu līdz 3%.
Un konstitucionālā tiesa to atcēla.
Nekustamo īpašumu tirgus ir tāds tirgus... kā tirgū, uztirgojas par 4%. Tagad mēs maksājam “zemes baroniem” par zemes lietošanu 4% no zemes kadastrālās vērtības. Savstarpēji vienojoties, summa var būt augstāka un zemāka par nostiprināto likumu. Bet maksājuma summa nevar būt mazāka par 50 eiro.
Vai vēl būs.
Sekojam jaunumiem, drīzumā gaidāmas šādas izmaiņas.
Rakstu sagatavoja uzņēmuma EKOCENTRS analītiskā nodaļa
Atbildīgais Anatolijs Koļcovs