«Ģimenes vērtības, dzimšu ligzda, mantojums...»
Aizkustina, vai ne?
Bet lai kāds saņemtu mantojumu, kādam tas jāatstāj.
Kā tad atstāt nekustamo īpašumu mantiniekiem?
Ir divas iespējas:
1. uzglabāt īpašuma tiesības līdz pēdējām dienām
vai
2. nodot nekustamo īpašumu dzīves laikā.
1. Īpašuma tiesības saglābšana
a) Visvienkāršāk – nedarīt nekā.
Šādā gadījumā mantojums tiks sadalīts starp pēc likuma nenoraidāmiem mantiniekiem precīzā saskaņā ar noteiktām likumā daļām. Kas ir nenoraidāmie mantinieki? Tas ir laulātais/laulatāja un 1) tiešie lejupējie radinieki (bērni, ja tādu nav dzīvos, tad viņu bērni – mazbērni); 2) lejupējo mantinieku neesamības gadījumā – augšupējā līnija (vecāki, ja tādu nav, tad vecvecāki). Ja nav nedz tie, nedz citi, tad tiks uzskatāmie māsas, brāļi un citi radinieki. Bet šoreiz sīkāk mēs par to nerunāsim.
b) Nākamais nesarežģītais solis ir testaments: privātais testaments, uzrakstītais uz parasta papīra ar rūtiņām, vai notāra testaments ar zīmogiem un liecinieku parakstiem – tā ir gaumes lieta. Būtība nemainās, testaments tik un tā ir spēkā.
Testamenta nozīme ir sadalīt mantojumu tā, kā jums šķiet būtu godīgi. Jūs varat iekļaut testamentā gan citus radiniekus, un ne tikai radiniekus, bet arī citus tuvus cilvēkus. Vai atbalstīt "iemīļoto" bērnu, palielinot viņa daļu uz citu radinieku rēķinu. Diemžēl, pilnīgi atņemt mantojumu „neiemīļotajam” mantiniekam nedrīkst. Sakarā ar likumu! Viņa daļa var būt samazināta divkārt, bet ne vairāk.
c) Mantojuma līgums. Tas ir līgums starp īpašuma īpašniekam un trešajai personai, kura palīdz vecam cilvēkam tikties ar dzīvi, piemēram, finansiāli, apmaksājot komunālo rēķinus vai fiziski, mazgājot, gatavojot ēst, vai apkopjot. Tas varētu būt arī kombinēta palīdzība, kad ir pērkami produkti un zāles.
Nekustamo īpašuma saglābšanas īpašumā minusi un plusi
«Plusi»:
• Jūs līdz dzīves beigām ir īpašnieks un varat rīkoties ar īpašumu pēc savas vēlēšanas.
„Mīnuss” īpašniekam: visi nekustamo īpašuma uzturēšanas izdevumi ir uz jūsu rēķina.
„Mīnuss” mantiniekiem ir:
• Iestāšanās mantojumā izdevumi – juridisko un notāru pakalpojumu apmaksa, ka arī nodeva, kura, atkarībā no radniecības līmeņa un testamenta formas, sastādīs 0.25%–7.5% no kadastra vērtības vai mantiniekiem uzstādītas cenas.
• Iestāšanās termiņš ir no 6 mēnešiem līdz 1 gadam. Tas nozīme, ka visi komunālie maksājumi par šo periodu arī gultas uz mantiniekiem, bet rīkoties ar īpašumu, pat nodot nomā, viņiem pagaidam nedrikst.
• Gadījumā, ja mantinieks izlems pārdot nekustamo īpašumu, kurā bija deklarēts 12 mēnešu laikā, viņam būs jāmaksā 15% no kapitāla pieauguma ienākuma (pieaugums ir starpība starp vērtībai, no kura tika izmaksāta nodeva un nekustamo īpašuma pārdošanas cenai).
Nu tad skaitiet, kas paliks jūsu mantiniekam.
Vai vēršaties pie mums un saņemsiet konsultāciju.