Testamenta izveide nebūt nav jāuztver kā slikta zīme vai nelaimes piesaukšana. Savlaicīgi uzrakstīts testaments sniedz sirdsmieru un aiztaupa nevajadzīgas raizes un nesaskaņas ģimenē.
Īpaši svarīgi tas ir, piemēram, gadījumos, kad attiecības ar radiniekiem nav tik labas kā gribētos un cilvēks sev piederošo mantu grib atstāt kādam tuvam draugam, dzīves partnerim vai labdarības organizācijai.
Kād testaments ir vajadzīgs
Testaments vajadzīgs, lai skaidri norādītu, kuri cilvēki vai organizācijas saņems konkrētas mantojuma daļas.
Ja testamenta nav, aizgājēja manta tiks sadalīta atbilstoši Civillikumā noteiktajai kārtībai, kas ne vienmēr var sakrist ar aizgājēja vēlmēm.
Testaments nav obligāti jāparaksta pie notāra – to var izdarīt arī mājās, rakstot ar roku un uzliekot parakstu.
Ir virkne gadījumu, kad labāk piesaistīt profesionāli, turklāt tas ļaus izvairīties no iespējas, ka testaments varētu kaut kur noklīst.
Svarīgi neaizmirst par uzkrājumiem – tie ir mantojami, taču tas nenotiek automātiski.
Ja nav mantojuma līguma vai testamenta, aizgājēja manta tiek sadalīta saskaņā ar Civillikumu – mantot var laulātais, radinieki un adoptētie. Detalizēti par mantošanas tiesībām varat izlasīt Civillikuma Otrajā daļā.
Var iztikt arī bez notāra palīdzības
Civillikumā noteikts, ka testamenti var būt publiski vai privāti. Par publisku uzskatāms tāds testaments, kas sagatavots pie notāra vai bāriņtiesā. Arī tāds, kas uzrakstīts mājās, bet pēcāk nodots notāram glabāšanā. Savukārt privāts testaments ir ar roku uzrakstīts un parakstīts, un to var glabāt arī mājās. Tomēr jāņem vērā, ka šādam testamentam ir jābūt noslēgtam – ja testaments ir tikai iesākts ar domu to pabeigt vēlāk, tam nebūs likumiska spēka.
Tāpat jārēķinās – glabājot testamentu mājās drošā vietā, pastāv risks, ka to neviens neatradīs un pēdējā griba netiks izpildīta. Tāpēc vēlams parūpēties, lai kāda uzticama persona tomēr būtu informēta par testamenta eksistenci un atrašanās vietu. Gadījumā, kad testaments tiek sagatavots un glabāts mājās, tā izveide neko nemaksā.
Tomēr ir virkne situāciju, kad labāk piesaistīt notāru. Piemēram, ja cilvēkam pieder nekustamie īpašumi, kurus viņš vēlētos sadalīt starp vairākiem mantiniekiem, bet īsti nepārzina juridiskās nianses, kā to labāk izdarīt. Turklāt šādā gadījumā nebūs bažu, ka testaments varētu kaut kur pazust. Testamenta parakstīšanai pie notāra vairs nav nepieciešami divi liecinieki ārpus ģimenes loka.
Kā sagatavot testamentu patstāvīgi
Ja reiz nolemts sagatavot testamentu patstāvīgi, jāpatur prātā, ka datorrakstā izveidots testaments, kas sastādīts divu liecinieku klātbūtnē, jau kādu laiku vairs nav derīgs – tādu visvieglāk iespējams viltot. Tāpēc testaments jāraksta brīvā formā ar roku, apakšā uzliekot parakstu.
Arī pensijas uzkrājumu var atstāt mantojumā
Daudziem šķiet, ka viņiem nepieder nekas tik vērtīgs, lai būtu vērts tērēt laiku testamenta izveidei. Tomēr var gadīties, ka daļa no piederošā nemaz nav pieejama taustāmā formā, tāpēc var piemirsties par tā eksistenci. Piemēram, pensiju 2. līmeņa uzkrājums – tāds gadu gaitā veidojas visiem strādājošajiem, kas dzimuši pēc 1971. gada 1. jūlija, un arī tiem, kas pievienojušies šim līmenim brīvprātīgi. Daudziem tā ir lielākā dzīves laikā uzkrātā summa.
Būtiski saprast – pašam par to neparūpējoties, bērni vai citi tuvinieki nevarēs mantot jūsu pensijas 2. līmeņa uzkrājumu, un tas tiks ieskaitīts valsts budžetā. Nodot uzkrājumu mantojumā šobrīd iespējams tikai izvēloties Mūža pensijas apdrošināšanu.
Arī tie, kas papildus izvēlējušies uzkrāt arī pensiju 3. līmenī, var atstāt savu uzkrājumu mantojumā – šādā gadījumā izvēlētais labuma guvējs jānorāda pensiju 3. līmeņa līgumā.
Linda Ezerkalna