Kā parasti, nesaprotamā biedē.
Tā pat arī ar rokasnaudu. Tā ir tik reti sastopama parastajā dzīvē, ka ne vienmēr ir skaidrs, kam un kāpēc tā ir vajadzīga.
Mēģināsim tikt skaidrībā.
Pieņemsim, ka jūs esat pārdevējs. Un jums ir vienkāršs uzdevums - pārdot savu vienistabas dzīvokli un nopirkt trīsistabu dzīvokli citā rajonā. Protams, ka ar bankas kredīta palīdzību. Jo savas brīvās naudas jums nav. Jums ir tikai dzīvoklis pārdošanai.
Uzdevums tiek apgrūtināts ar to, ka jums ir jāpārdod, jāsaņem kredīts un jāpērk dzīvoklis praktiski vienlaicīgi. Jūs taču nevarat kopā ar mēbelēm un personiskām mantām padzīvot kaut kur citur kādu laiku? Tas būtu pārāk sarežģīti un dārgi.
Un jūs sākat rīkoties. Jūs ievietojat sludinājumu par sava dzīvokļa pārdošanu un vienlaikus meklējat variantus sev. Jums zvana, jūs zvanāt, kādam rādāt savu mājokli un skatāties svešo... Jūs esat ļoti aizņemti.
Beidzot ir pircējs, kurš ir gatavs nopirkt jūsu dzīvokli.
Forši! Īstais laiks rokasnaudai. Bet jūs neesat pārliecināti. Pirmkārt, jūs vēl neesat izvēlējies neko sev, otrkārt, pircējs jums pārliecinoši izskaidro, ka viņš arī ņem kredītu un pagaidām nav pārliecināts, ka banka viņam dos kredītu. Treškārt, jums vienkārši ir neērti ņemt naudu. Jūs taču neko neesat pārdevis. Ir vēl, klusi čukstot, ceturtkārt – nauda kabatu dedzinās, lai nesakārdinātos un to neiztērētu.
Un jūs neņemat rokasnaudu.
Bet, paļaujoties uz “goda vārdu”, ļaujiet pircējam brīvi staigāt pa bankām. Un viņš staigā nedēļu, otru... Kaut kas nesanāca vienā vietā, kaut kādi papildu jautājumi radās otrajā... Laiks iet, bet jūs staigājat un turpiniet izvēlēties jaunu mājokli.
Un pēkšņi!
Šis satraucošais brīdis vienmēr notiek negaidot, kā brīnums: jūs esat iegājuši dzīvoklī un saprotat “Tas ir mans!” Tas ir tas, ko jūs vienmēr meklējāt, gribējāt, gaidījāt. Meklēšana ir pabeigta, lēmums ir pieņemts!
Forši? Jā! Bet tikai daļēji. Jo pārdevējs grib rokasnaudu. Bet jums nekādu brīvu līdzekļu nav.
- Lūdzu, pagaidiet drusku! – jūs lūdziet.
- Kādēļ? - pārdevējs apjautājas. - Kas pirmais dod rokasnaudu, tam un pārdošu.
Un viņam ir taisnība! Viņš pārdod un grib pārdot maksimāli izdevīgi, maksimāli ātri un maksimāli droši.
Un ko darīt?
Jums naudas nav.
Jūsu pircējs joprojām staigā pa bankām. Tur saslima menedžeris, tāpēc jāpagaida vēl nedēļu. Bet jums nav laika, sapņu dzīvoklis teju tiks pārdots citam. Un jūs sākat zvanīt savam pircējam un prasīt rokasnaudu. Un pēkšņi jūs saņemat atbildi:
- Nu, es nevaru riskēt! Un ja nu man kredītu nedos?
Proti, visus savus riskus šis “pircējs” salika jūsu kabatā. Jūs zaudējat laiku, riskējat pazaudēt savu sapņu dzīvokli, bet viņš ne par ko neatbild!
Lūk, rokasnauda – tā tieši ir nodomu veikt darījumu un atbildēt par saviem vārdiem apliecinājums. Gan pircējam, gan pārdevējam.
Jo var būt arī cits scenārijs.
Pieņemsim, ka jūs esat pircējs un esat ļoti nopietni noskaņots pirkt tieši šo dzīvokli. Jūs iztērējāt naudu nekustamā īpašuma novērtēšanai, bankas kredīta uzskatei, un jūs pavisam neesat gatavs tam, ka pārdevējs pēdējā brīdī saka:
- Es pārdomāju. Es pārdevu dzīvokli citam pircējam bez kredīta.
Vai viņš vispār nolēmis nevienam neko nepārdot.
Un jūs paliekat ar zaudējumiem. Kāpēc?
Tāpēc, ka nebijāt gatavi riskēt ar naudu. Un zaudējat.
Katrs meklē savu izeju no situācijas. Dažreiz pēc nezināšanas tiek pieņemti pārsteidzoši neloģiskie lēmumi. Visizplatītākā kļūda ir sajaukt rokasnaudu un avansu.
Rokasnauda ir summa, kas netiek atmaksāta, ja pircējs atsakās no darījuma. Bet, ja pārdevējs atsakās no darījuma, tad viņam jāatmaksā rokasnaudu divkāršā apmērā.
Avanss ir priekšapmaksa, kas tikai apstiprina līguma noslēgšanas faktu, bet nenodrošina tā izpildi. Tā saka likums.
Un avansa līgums, pat ja jūs saņemat naudu, neliek pircējam pirkt. Jūs nevarat izmantot šo naudu kā rokasnaudu jūsu nākotnes pirkumam, jo jūsu pircējs tomēr ir spējis salocīt visus riskus jūsu kabatā.
Un kāpēc jūs sasaistījāt sev rokas?
Visi dzirdējuši teicienu: “Kas neriskē, tas nedzer šampānieti!”, bet ne visi zina, ka tas iet no Formulas 1 tradīcijas apliet uzvarētāju ar šampānieti.
Vai jūs pēc rakstura esat braucējs?
Nav?
Nu tad neriskējiet!
Jeļena Kordževa
Nekustamā īpašuma juriste