Viens taupīgs saimnieks nolēma nocirst asti savam kaķim, lai viņš ātrāk ietu mājas iekšā. Saimnieks bija ne tikai taupīgs, bet arī laipns. Lai nemocītu dzīvnieku, viņš šo asti nocirta pa nelieliem gabaliņiem. Nepateicīgais dzīvnieks aizbēdzis no mājas.
Šis stāsts man sapūta Latvijas valdības lēmums par izmaiņām nodokļu politikā. Šīs izmaiņas plāno ieviest trīs posmos.
Pirmais posms sākas 2021. gada janvārī. Sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas likme (VSAA) samazināsies par 1%. Pašlaik likme ir 35,09%. 24,09% maksā darba devējs, bet 11% maksā darbinieks. Ieņēmumu līmenis, no kura netiek piemērots diferencētais minimums, tiks palielināts līdz 1800 eiro.
No 1. janvāra minimālā alga būs 500 eiro. Obligātā sociālās apdrošināšanas minimālā iemaksa būs 170 eiro. Tie, kuriem ienākumi būs minimālās algas līmenī vai pārsniegs to, izmaksās 5% pensijām un 5% sociālām nodrošinājumam.
Tiem, kuru ienākumi pārsniegs 62 800 eiro, tiks samazināts ienākuma nodoklis.
Pašvaldības saņems no nodokļa ieņēmumiem 75%, nevis 80%, kā iepriekš. Valsts sāks ņemt 25%, nevis 20%, kā iepriekšējos gados.
Otrais posms sāksies 2022. gadā, palielinot VSAA saimnieciskās darbības veicējiem, kuru ienākumi pārsniedz 20 004 eiro gadā vai 1667 eiro mēnesī. Viņiem būs jāapmaksā VSAA no visa saimnieciskās darbības ienākuma.
Trešais posms būs 2023. gadā. No šī gada VSAA pilnā apjomā maksās visi saimnieciskas darbības veicēji. Un VSAA nevar būt mazāks par minimālo.
Papildus visai šīs valdības iniciatīvai būs pakāpenisks transporta un akcīzes nodokļa pieaugums.
Pilnīgi skaidrs, ka, pastāvīgu nodokļu likumdošanas izmaiņu laikā nav iespējams plānot biznesa attīstību un aprēķināt peļņu. Vietējiem uzņēmējiem nāksies samierināties ar mūsu valdības iniciatīvu. Savukārt investori, kuri ir palikuši valstī pēc iepriekšējiem Latvijas ierēdņu eksperimentiem, noteikti simtkārt padomās pirms naudu ieguldīšanas valstī ar šādiem neprognozējamiem spēles noteikumiem.
Atgriežoties pie astes. Lūk, Indijas līdzība par šo tēmu.
Viens Indijas maharadžs painteresējās pie galma zinātiniekiem:
- Vai var iztaisīt suņu asti? Ja tas ir iespējams, tad ir iespējams ar speciāliem vingrinājumiem izvirzīt arī cilvēka dabu.
Zinātnieki ar piemitošo centību ķērās pie šī uzdevuma. Bet ilgu laiku nekas nesanāca.
Zinātnieki izmisumā atmeta savus eksperimentus un izbeidza barot suni. Galu galā suns bija pilnīgi pazaudēja spēkus un aste nokārušās pats pa sevi kā pinums. Ieraudzījuši suņa asti iztaisnojamies, zinātnieki pieskrēja pie magarāžas ar prieku:
- Mēs varējām iztaisīt suņu asti!
Dzejnieks Tenalijs Ramans, ieraugot bezspēcīgo suni, sacīja:
- Ak kungs! Tikai tad, kad suns ir paēdis, viņs priecīgi šūpo asti. Lai iztaisnotu asti, ir jābeidz viņu barot vai jānogalinā. Tikai tādā veidā var mainīt cilvēka dabu.
Kāda morāle šai līdzībai?
Kāda var būt morāle likumiem, kas palēnām nogalina biznesu, nodokļu maksātājus, perspektīvas?
Rakstu sagatavoja uzņēmuma EKOCENTRS analītiskā nodaļa
Atbildīgais Anatolijs Koļcovs