Dažreiz, lai likums nokļūtu godīgā cilvēka pusē, ir nepieciešams sabiedrības sašutums.
Gandrīz visi bija dzirdējuši stāstu par to, kā mākslinieks Aivars Vilipsons likumīgi iegādājies dzīvokli un kas no tā iznācis.
Pēkšņi noskaidrojās, ka dzīvoklim ir krimināla pēdas nospiedums, kas tai seko jau 10 gadus. Krāpnieki kļuva par dzīvokļa īpašniekiem, izmantodami viltotu testamentu. Pēc tam šis dzīvoklis tika pārdots vēl divreiz. Un neviens, ne notārs, ne zemesgrāmata, neredzēja nekā noziedzīgā šajos darījumos. Bet tas ir loģiski, jo kārtīgi cilvēki gan citos redz kārtīgus cilvēkus. Diemžēl blēži to dažreiz izmanto.
Bet kriminālpolicija izdarīja savu darbu, viltotais testaments uzpeldēja un darījums, kurā piedalījās mākslinieks, tika anulēts. Dzīvoklis tika izņemts par labu valstij, bet jauno īpašnieku izdzina ārā.
Latviešu tauta ir mierīga. Bet šī situācija ir saķērusi visus. Jo ikviens var kļūt par tādas netaisnības upuri. Cilvēks godprātīgi piedalījās darījumā, bet beigās palika gan bez naudas, gan bez mājokļa. Sabiedrības sašutums bija tik spēcīgs, ka tieslietu ministrs Jānis Bordāns bija spiests personiski iejaukties šajā situācijā.
Bet dzīvokli mākslinieka neatgriežas. Cerams, ka ierēdņi atradīs veidu, kā kompensēt viņam finansiālos zaudējumus.
Bet ir arī pluss. Pateicoties šim gadījumam, Latvijas Saeima pieņēma grozījumus Kriminālprocesa likumā par godprātīga pircēja interešu aizsardzību gadījumos, kad godīgi iegūtajam nekustamajam īpašumam ir sākotnējā noziedzīgā izcelsme. Jaunie grozījumi garantē, ka godprātīgs pircējs nezaudēs iegādāto nekustamo īpašumu. Un tiesiskuma zobens tiks vērsts pret personu, kas izdarījusi viltojumu.
Par laimi, latvieši ir sociāli orientēti cilvēki un šādi gadījumi ir rets izņēmums.
Bet, kā saka, “uzticies, bet pārbaudi.” Mūsu aģentūrā EKOCENTRS nekustamā īpašuma dokumenti tiek pārbaudīti īpaši rūpīgi. Jo divdesmit divu gadu laikā mēs esam pieraduši tā strādāt. Pirmkārt, aģentūras direktore Jeļena Kordževa ir juriste un neatlaidīs nevienu dokumentu, nepārbaudot. Otrkārt, mēs apdrošinām mūsu atbildību daudzus gadus, lai gan likums to uzlika par obligāto tikai no 2021. gada.
Lai gan nekad nebija gadījies sastapties ar tādu kliedzošu gadījumu, bet mēs esam redzējuši un izlabojam daudzas citas kļūdas, sliktas lietas un ļaunprātīgas domas.
Diemžēl frāze par to, ka mākslinieku aizvainot var ikviens, joprojām ir aktuāls. Jo dzīvoklis ir pārgājis uz valsts bilanci.
Rakstu sagatavoja uzņēmuma EKOCENTRS analītiskā nodaļa
Atbildīgais Anatolijs Koļcovs